Menu

EDU-Cup finalespil

Vores EDU Cup er efterhånden nået til enden og næste punkt på dagsordenen er nu at få afviklet finalespillet! Der er stadig en del kampe der endnu ikke er blevet spillet og derfor har vi valgt at give holdene et par ekstra dage, selvom vi godt ved at det er svært at få planlagt noget her mellem jul og nytår.

Alle kampe skal være afsluttet søndag d. 1 januar kl. 23.59. Er der kampe der ikke bliver spillet, vil disse bare stå uden resultat.

Den foreløbige stilling ser således ud:

DIVISION 1

Placering Hold Kampe ialt Sejr Uafgjort Tabt points
1 United eStudents 11 10 1 0  31
2  KMG 11 8 1 2 25
3 Game Sport College 10 8 1 1 25
4  Bosei Nekos 10 6 1 3 19
5 HDE.VortiX 10 5 2 3 17
6 Skrødstrup Efterskole 1 10 5 2 3 17
7  Jetsmark E-sport 10 5 2 3 17
8  Vesterbølle Efterskole 1 7 3 0 4 9
9  Stidsholt Efterskole 2 9 2 0 7 6
10  Hakkerne 10 1 0 9 3
11  Unknown Counter 9 1 0 8 3
12  Sop-Gamers 11 0 0 11 0

DIVISION 2

Placering Hold Kampe ialt Sejr Uafgjort Tabt points
1 Teknisk Gymnasium Hillerød 10 9 0 1 27
2 HDE.Kakaoen 10 8 2 0 26
3  Stidsholt Efterskole 1 8 6 1 1 19
4 Real Surface Gaming 8 5 2 1 17
5  Skrødstrup Efterskole 2 9 5 1 3 16
6 Vesterbølle Efterskole 3 10 4 0 6 12
7 Team Boosted Animals 8 4 0 4 12
8  FRYDENHØJ 7 4 0 3 12
9 Vesterbølle Efterskole 2 7 4 0 3 12
10  HDE.Smazing 11 1 1 9 4
11 EUD.Tradium 11 1 1 9 4
12 Hydras eSport 11 0 0 11 0

Finalespillet

Finalespillet vil finde sted tirsdag og onsdag d. 10. og 11. januar. Datoen er fastlagt og kampene kan derfor ikke flyttes til andre tidspunkter.

Kampplanen vil være følgende:

Tirsdag d. 10. januar:

19:00 – Group 1 – Match 1 & Match 2 – BO1 (blå)
19:00 – Group 2 – Match 1 & Match 2 – BO1 (blå)
20:00 – Group 1 – Winners Match (Match 3) – BO1 (rød)
20:00 – Group 2 – Winners Match (Match 3) – BO1 (rød)
20:00 – Group 1 – Elimination Match (Match 4) – BO1 (rød)
20:00 – Group 2 – Elimination Match (Match 4) – BO1 (rød)
21:00 – Group 1 – Decider Match (Match 5) – BO1 (grøn)
21:00 – Group 2 – Decider Match (Match 5) – BO1 (grøn)

Onsdag d. 11. januar:

19:00 – Semi-final #1 – B1 vs A2 – BO3
19:00 – Semi-final #2 – A1 vs B2 – BO3
20:00 – Finals – BO3

Et visuelt billede af kampplanen ser således ud:

edufinale

Udvalgte finalekampe vil blive streamet på vores egen Twitch kanal på: www.twitch.tv/esport.

En mere detaljeret kampplan samt streaming plan vil blive offentliggjort efter d. 1. januar.

 


Danske eSport - Facebook chatgruppe https://www.facebook.com/groups/1508178942841208/

eSport.dk - Hurtige eSports nyheder https://www.facebook.com/eSportdk/
Daglig leder af esport.dk

One comment

  1. JKN siger:

    Kommer der flere af denne slags turneringer kun for foreninger i fremtiden?

Skriv et svar

Log ind:

Aktive Turneringer

Artikler