Menu

WAOO CS:GO LIGA #2 – FINALESPIL #2

Så er det tid til det afgørende finalespil i
WAOO CS:GO LIGAEN sæson 2

Sidste weekend fik vi spillet finalen i division3/division4 hvor Aab eSport kæmpede sig overbevisende igennem.
Den kommende weekend byder på de sidste kampe, som vi give os den endelige vinder af sæson 2.

Finalespil #2 – Division 1 & 2
Til vores sidste finalespil skal top 4 fra division 1 og 2 deltage i kampen om yderligere kr. 12.000 fra WAOO

Deltagere fra division 1
I division 1 har følgende 4 hold sikret sig en plads i finalespillet:

Marienlyst Esport: blaq, kwezz, TMB, røj, Snedker, TeSeS
Atlando: zYNC, OzA, CeyL, danno, zentic
10/10: inov, cbk, mUKKI, danan, layz, MalthS, MS
Alpha; Nodios, siNde, NoTaN1dgl, dfen, b0ychild, mupzG, Vazor

Deltagere fra division 2

I division 2 har følgende 4 hold sikret sig en plads i finalespillet:

KaosKlan: zypath, Messias, Mankz, Markinho, Brathe Ø, sk1ven, bette
Vikings: Sorenski, saRnovic, k1ngo, Dala, Invade, Entity, z0nace
Voxera Alliance: Anders^, PiddY^, Helik, JanusChr, K4rlen_
BBSP: Birdfromsky, mixxed, mart9n, Soren, zebbe, babgren

KaosKlan kan desværre ikke stille hold på dagen, derfor ville det være 5. pladsen i division 2, som skulle have chancen, men hverken 5., 6., eller 7. pladsen har mulighed for at deltage. Der vil derfor blive givet W/O til 10/10 samt det hold som taber match #1 i gruppe 1.


Informationer

  • Der bliver spillet på eSport.dk’s servers
  • Spilledage er lørdag d. 17. juni og søndag d. 18. juni
  • Check-in for tilmeldte hold er kl. 11:30 – 12:00 på Discord https://discord.gg/2eMsZXA
    (en repræsentant fra holdet SKAL være på #checkin og have meldt sig der senest 11:55)
  • Kampene starter op ca. kl.12:15
  • Struktur vil være Gruppespil + Playoffs Single Elimination – Alle kampe er BO3
  • Ved check-in på Discord, skriv jeres holdnavn på flg. måde: “checkin – holdnavn” i vores #checkin tekstkanal
  • Husk at optage in-eye (PoV demo) fra ALLE jeres kampe

Tidsplan

(GSL Gruppespil + Playoffs Single elimination)
Lørdag: Gruppespil – Checkin 11:30 – 12:00
Match #1 & Match #2 – 12:15 – BO3 – VETO
Match #3 & Match #4 – 15:15 – BO3 – VETO
Match #5 (Decider) – 18:15 – BO3 – VETO

Søndag: Playoffs – Checkin 11:30 – 12:00
Semi #1 – 12:15 – BO3 – VETO
Semi #2 – 15:15 – BO3 – VETO
Finale – 18:15 – BO3 – VETO

 

Brackets

Præmier

-Finalespil #1- (top 4 fra Div 3 & 4)
1. plads = 5000,- dkk
2. plads = 3500,- dkk

-Finalespil #2- (top 4 fra Div 1 & 2) GRAND FINAL
1. plads = 8000,- dkk
2. plads = 4000,- dkk


 

Livestreaming

Husk at du kan følge med i vores finalespil på Twitch ved at følge linket her: https://www.twitch.tv/esport eller ved at klikke herunder.


Division 1

Placering Hold Spillet Vundne Uafgjort Tabt Point
1. Marienlyst Esport 10 7 3 0 24
2. Atlando 10 7 3 0 24
3. 10/10 10 7 2 1 23
4. Alpha 10 7 0 3 21
5. Eskadron 10 06 1 3 19
6. Alaric 10 5 0 5 15
7. Netstationen 10 4 0 6 12
8. Hydr.Acd 10 3 2 5 11
9. Majestic 10 2 1 7 7
10. Joelz Skype 10 0 1 9 1
10. Savasci 10 0 1 9 1

Udmeldte hold:
Joelz Skype
Savasci


Division 2

Placering Hold Spillet Vundne Uafgjort Tabt Point
1. KaosKlan 8 7 1 0 22
2. Vikings 8 7 1 0 17
3. Voxera Alliance 8 5 1 2 16
4. BBSP 8 4 0 3 16
5. Linkons Penge 8 4 1 3 13
6. Cocoon eSport 8 3 0 5 9
7. hopla 8 2 1 5 7
8. Sørby eSport 8 0 1 7 1
8. Crisp Clean Lock 8 0 1 7 1

Udmeldte hold:
Sørby eSport
Crisp Clean Lock



Danske eSport - Facebook chatgruppe https://www.facebook.com/groups/1508178942841208/

eSport.dk - Hurtige eSports nyheder https://www.facebook.com/eSportdk/

No comments

Skriv et svar

Log ind:

Aktive Turneringer

Artikler